Logo Serwis informacyjny Urzędu Gminy Raczki

Zagospodarowanie miejsca wypoczynku nad jeziorem Bolesty

Specyfika miejsca, uwarunkowania naturalne, kulturowe oraz krajobrazowe pozwoliły zagospodarowywać ,,urocze” miejsce wypoczynku nad jeziorem Bolesty. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego ,,Ryby” 2007-2013. 

Celem operacji jest zwiększenie i utrzymanie atrakcyjności terenów gminy oraz lepsze wykorzystanie lokalnych zasobów turystycznych i krajobrazowych poprzez budowę małej infrastruktury turystycznej, pomostu wraz z przebudową zjazdu oraz wykonaniem oświetlenia i monitoringu nad jeziorem Bolesty. Operacja przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej obszaru rybackiego, ochrony środowiska i rozwoju turystyki, a w efekcie do polepszenia jakości życia mieszkańców na terenach zależnych od rybactwa.

W ramach przedsięwzięcia zagospodarowano teren wypoczynkowy poprzez budowę obiektów małej architektury: wieży widokowej, wiaty grillowej, trzech ośmioosobowych wiat, przebieralni plażowej, tablicy informacyjnej, osłony kontenerów na odpadki, osłony toalet. Elementem projektu jest również pomost drewniany w kształcie litery ,,T” na jeziorze Bolesty. Przebudowa zjazdu, która polegała na utwardzeniu nawierzchni odpowiednio dobranym kruszywem, umożliwiło wodowanie łódek i kajaków. 

Częścią składową przedmiotowego projektu są liczne bloki programowe o tematyce integracyjno-rekreacyjnej, warsztatowo-artystycznej, sportowej, projekcyjnej czy też ekologicznej. 

Miejsce nad jeziorem Bolesty przyczyniło się do poszerzenia oferty turystyczno-kulturalnej naszego regionu, w tym gminy Raczki, poprzez  powstanie nowego miejsca wypoczynku i rekreacji. Zagospodarowane miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe pełni funkcję szlaku kajakowego, trasy spacerowej oraz punktu widokowego. Lokalizacja punktu obserwacyjnego umożliwiło kontakt wzrokowy z przeciwległą stroną jeziora oraz odległymi terenami wokół przedmiotowego otwarcia. 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 

W ramach projektu pt. ,,Zwiększenie i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa poprzez zagospodarowanie miejsca wypoczynku nad jeziorem Bolesty” zrealizowano już następujące bloki programowe:

Blok integracyjno-rekreacyjny – jednodniowy spływ kajakowy z atrakcjami.

 
 
 

 

K. Olfier-Halicka

 

 
 
 

 

K. Olfier-Halicka

 

 

Spływ kajakowy został zrealizowany w dniu 5 lipca 2014 roku. W spływie kajakowym uczestniczyło 60 osób oraz kilkanaście osób, które dołączyły się do spływu. Uczestnikami wydarzenia były zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Trasa spływu- Rospuda jest szlakiem o bardzo różnym charakterze rzeki i jej otoczenia - od prawie górskiej rzeki w początkowych etapach - o wysokich, często zalesionych brzegach i przełomach z kamienistym dnem do wolno płynącej nizinnej rzeki o brzegach zabagnionych i porośniętych szuwarami. Przerwa w trakcie spływu na zwiedzanie grupowe ruin Pałacu Paca w Dowspudzie oraz udział w widowisku światła i dźwięku przybliżającego postać hrabiego gen L.M. Paca- „spotkanie z duchem”. Spływ zakończył się integracyjnym ogniskiem na Uroczysku Święte Miejsce nad rzeką Rospudą.

 

 

Blok warsztatowo-artystyczny – realizacja dwudniowego festiwalu artystycznego pod nazwą:

,,II Festiwal Rospudy”.

 

 
 
 

 

K. Olfier-Halicka

 

 
 
 

 

K. Olfier-Halicka

 

 
 
 

 

K. Olfier-Halicka

 

 
Blok warsztatowo-artystyczny zakładał organizację warsztatów muzyki tradycyjnej oraz organizację koncertów plenerowych. Drugi „Festiwal Rospudy” to interdyscyplinarne przedsięwzięcie, bazujące na sukcesie ośmiu edycji międzynarodowego Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie oraz Warsztatów Muzycznych nad Rospudą – „Rospuda off Road Music” oaz kontynuacja Festiwalu Rospudy z roku poprzedniego. Przewidziane działania miały na celu popularyzację i rozpowszechnienie muzyki folkowej, jak i ukazanie wielowymiarowości kulturalnego tygla, jakim jest Gmina Raczki. Tegoroczny „Festiwal Rospudy” to dwudniowy cykl bezpłatnych oraz otwartych warsztatów muzycznych (warsztaty ceramiczne oraz warsztaty muzyczno- taneczne) realizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach, podpartych plenerowymi koncertami na tzw. plaży nad rzeką Rospudą. Druga edycja festiwalu odbyła się w dniach 26-27 lipca 2014 roku. 


Blok sportowy – spinningowe Zawody Wędkarskie na jeziorze Bolesty
 
 
 

 

K. Olfier-Halicka

 

 

Blok sportowy zakładał organizację Zawodów Wędkarskich. W gęstej i białej jak mleko mgle niemal 60 wędkarzy wystartowało w Zawodach Spiningowych rozgrywanych nad Jeziorem Bolesty. Panowie i dwie panie mieli 6 godzin by obłowić niespełna 130 hektarów wody. Do komisji sędziowskiej zgłoszono w sumie 12 szczupaków oraz 16 okoni. Największy szczupak ważył 2560 gram, okoń ważył 343 gramy. Wójt Gminy Raczki - Pan Roman Fiedorowicz oraz Prezes LGR „Pojezierza Suwalsko Augustowskiego” Pan Cezary Cieślukowski uhonorowali zwycięzców pięknymi pucharami oraz znakomitymi nagrodami. 

Do tej pory wydatki na przedmiotowe zadanie wyniosły 692 184,73 zł, w tym planowane dofinansowanie z Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013 w ramach środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego wyniosą ok. 440 tys. zł. 

 

 

 

Blok projekcyjny – opracowanie filmów kulturalnych podkreślających walory kulturalne Gminy Raczki

 
 
 

 

 

 

W sobotę 21 marca o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego autorstwa Pana Huberta Stojanowskiego pt. "Fotograficzna pamięć. Historia Raczek z rodzinnych albumów".

 

Film z udziałem naszych mieszkańców w roli aktorów, realizowany był przez niemal rok. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w maju roku 2014, zaś skończyły się w marcu tego roku. W filmie umieszczono niezwykłe, a zarazem codzienne historie z życia pań- Stefanii Ćwikowskiej z Moczydeł, Teresy Taraszkiewicz z Rudnik, Wandy Chodkiewicz z Kuriank, Wandy Czuper, Leokadii Chlabicz, Karoliny Zalewskiej z Raczek, Petroneli Olfier oraz państwa Faltyn z Suchej Wsi. Film to opowieść o fotografiach na nich zatrzymanych, o ulotnym czasie, o pamięci, która zawsze tworzy historię.  

Blok ekologiczny – sprzątanie rzeki Rospudy oraz Jeziora Bolesty 

http://www.gok.raczki.pl/newsimg/rosp.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 18 kwietnia 2015 roku odbyło się sprzątanie cennych przyrodniczo miejsc zna terenie gminy Raczki (Dolina Rospudy, odcinek Elektrownia Małe Raczki- Młyńsko). Sprzątanie zostało podsumowywane wspólnym ogniskiem.

Operacja została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu. Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

 

Blok sportowo-integracyjny – spławikowe Zawody Wędkarskie połączone z Biesiadą wędkarską

W dniu 16 maja 2015 roku na jeziorze Bolesty odbyły się zawody wędkarstwie spławikowo- gruntowe o Puchar Prezesa Lokalnej Grupy Rybackiej "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie. Po zawodach nastąpiło oficjalne otwarcie miejsca wypoczynku i rekreacji nad jeziorem Bolesty, które podsumowała biesiada wędkarska. Zawody zostały realizowane w ramach projektu „Zwiększenie i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa poprzez zagospodarowanie miejsca wypoczynku nad jeziorem Bolesty” realizowanego w ramach Środka „4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności”.

Blok publikacyjny – wydanie publikacji

Spotkanie promocyjne książki pt. Fotograficzna pamięć. Historia Raczek z rodzinnych albumów. odbyło sie 30 maja o godz.18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach.

Operacja została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego, zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

Wójt gminy zaprasza

Przyjęcia interesantów:

Czwartek 10:00 - 15:30

Urząd Gminy Raczki

Plac Kościuszki 14
16-420 Raczki
tel.: 87 568 59 25
fax: 87 568 64 10
e-mail: ug@raczki.pl

godz. pracy Urzędu:

pon. - pt - 7:30 - 15:30

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.